Cum prezintă sursele: ANRSPS, entitatea statului român care are dreptul de preempţiune pe gazul din Marea Neagră, şi-a exercitat pentru prima dată acest drept cu OMV Petrom: Avem întâlniri cu reprezentanţii societăţii pentru aspecte tehnice şi financiare. O întrebare: ce face statul cu gazul? | FluxEvenimente